Genel Bilgiler

Zəfəran Restaurant
Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetler Mutfağı

Fenerbahçe burnundan başlayıp tarihi yarımadayı, Prens adalarının tamamını Yeşilköy sahiline kadar gören ve muhteşem deniz manzarasına sahip olan Zəfəran Restaurant haftanın yedi günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında hem hotel misafirlerini hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. 

80 kişi kapasiteli restoranda Azerbaycan mutfağının farklı bölgelerine ait, birbirinden şaşırtıcı ve lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Lüle kebabı, tike kebabı gibi en geleneksel usulle hazırlanan özel kebaplar, pilav çeşitleri, Hazar Denizi’nin bereketini yansıtan balık yemekleri, kutab, kükü, düşbere çorbası gibi hiçbir restoranda kolay kolay rastlayamayacağınız çeşitlilikteki geleneksel Azerbaycan yemeklerine, Azerbaycan, Osmanlı ve Anadolu’nun leziz olduğu kadar ferahlatıcı şerbetlerinin yanı sıra taze meyve suları ve alkolsüz kokteylleri eşlik ediyor.

Azerbaycan ve Anadolu’nun zengin coğrafyasından beslenen Zəfəran Restaurant’da malzemeler bizzat üreticisinden temin ediyoruz. Mevsimselliğe çok önem verdiğimiz için artizanal ve sürdürülebilir ürünlerle menülerimizi hazırlarken, israftan kaçınmak için sıfır atık felsefesini benimsiyoruz.


Zəfəran Restaurant

Dekorasyon

Zəfəran’ın yemekleri kadar dekorasyonu da iddialı. Ajwa Hotel’in sekizinci katında yer alan restoranda Türk ağaç işçiliğinin nadide örneklerini görmeniz mümkün. Kristal renkli kehribar rengi aydınlatmaları ve geleneksel Türk İslam sanatlarının dokunuşları ile görkemli ve eşsiz bir mekana dönüşen Zəfəran Restaurant’da muhteşem ziyafetler sizleri bekliyor.

Mutfak Ekibi

Şef Ramin Nuriyev’in deneyimlerini yansıtan Zəfəran Restaurant’ın sunduğu Azerbaycan mutfağında hamur işleri, et yemekleri ve kebaplar önemli bir yer tutuyor. Meslek hayatına Hyatt Regency Bakü’de başlayan genç ve yetenekli şef Nuriyev, Kazakistan’da ve daha sonra Bakü’de butik otellerin executive şefliğiyle devam eden kariyerini Zəfəran Restaurant’ta bir başka boyuta taşıyor. Japon, İtalyan, Fransız gibi uluslararası mutfaklarda deneyimi olan Nuriyev, geleneksel Azerbaycan mutfağının inceliklerini yansıtan menünün hazırlanmasında çok titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Restoran müdürü Habib İleri ile birlikte farklı disiplinlerden geçmiş profesyonel çalışanların görev yaptığı Zəfəran Restaurant, mutfak ve servis ekibiyle de fark yaratıyor.

Etkinlikler

Azerbaycan mutfağı yanında dönem dönem Uygur, Kazak, Kırgız gibi Türkî Cumhuriyetlerin “misafir” menülerinin de yer alacağı restoranımız, Türki Cumhuriyetlerin önemli şeflerini de ağırlayacak. Bu dönemlerde kah Azerbaycan mutfağının imza yemekleri, kah Türkî Cumhuriyetlerin binlerce yıla dayanan reçeteleri tadılabilecek. Restoranımız gün içerisinde kahvaltı (07:00 – 10:30), oda servisi ve akşam yemeği şeklinde tüm gün misafirlerimizin hizmetindedir.

Zəfəran Restaurant

Açılış kapanış: Haftanın her günü 07.00 - 24.00
Kahvaltı: 07:00 - 10.30 
Kapasite: 80
Ödeme: Kredi kartı geçerli
Servis: Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği 

Adres:
Ajwa Hotel Sultanahmet 8.kat, Emin Sinan Mah., Piyer Loti Cad. No:30
Sultanahmet, Eminönü, İstanbul, Türkiye
Rezervasyon için:
+90 0212 638 22 12-13